Drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne przylgowe – co wiadomo?

0 Comments

Zastanawiasz się nad tym, czy warto zastanowić się nad zakupem drzwi wewnętrznych przylgowych? Nazwa może brzmieć obco, co jest równoznaczne ze sporymi wątpliwościami. Prawda jest jednak taka, że chodzi o klasyczne drzwi wewnętrzne, które po zamknięciu wystają (poza obrys ościeżnicy) na grubość felcu.

Z czego wynika ta nazwa?

Dobrze może zacząć od tego, z czym związana jest ta tajemnicza nazwa. Najkrócej rzecz ujmując, chodzi o minimalistyczne drzwi bezprzylgowe o nieco innej konstrukcji. Klienci muszą wiedzieć, czym jedne drzwi różnią się od drugich.

Kiedy decydujemy się na takie drzwi?

Warto również mieć świadomość tego, że drzwi wewnętrzne stanowią istotny element wystroju domu/mieszkania. Niemniej jednak nie oznacza to tego, że mowa o drzwiach, które na co dzień są w kręgu naszych zainteresowań. Drzwi wewnętrzne Insolut wzbudzają zainteresowanie, kiedy chodzi o większy remont czy nawet zakup nowej nieruchomości.

Wspomniane drzwi przylgowe to klasyka, której należy spodziewać się w większości kamienic oraz starszych domów i mieszkań. Drzwi przylgowe można poznać po specjalnym wycięciu w wąskiej krawędzi skrzydła. Wycięcie to po zamknięciu nachodzi na ościeżnicę. Jeśli kogoś interesują nowoczesne drzwi bezprzylgowe, trzeba mieć świadomość tego, że w przypadku tych drzwi nie ma takiego wyfrezowania. Tym samym skrzydło po zamknięciu całkowicie chowa się w ościeżnicy i powstaje jedna, zlicowana płaszczyzna.

Oczywiście w kontekście drzwi przylgowych i bezprzylgowych jest wiele spraw, do których można by nawiązać. Jedną z nich są bezsprzecznie zawiasy. Wybór drzwi przylgowych jest równoznaczny z postawieniem na zawiasy widoczne. Ponadto można mówić o zawiasach, które mają funkcję mechaniczną i ozdobną. Przy drzwiach bezprzylgowych można usłyszeć o minimalistycznej wersji z niewidocznymi zawiasami, ale to nie jest prawda. Jeśli dobrze się poszuka, można znaleźć drzwi z zawiasami ukrytymi, jak i te, przy których są zawiasy widoczne. Gdyby kogoś interesowało zdanie ludu, sytuacja wygląda tak, że większość osób decyduje się na wersję minimalistyczną z ukrytymi zawiasami.

Styl wnętrza i klamka

Warto również spojrzeć na to wszystko tak, że drzwi wewnętrzne są elementem wystroju, który musi pasować do stylistyki pomieszczenia. Przy tradycyjnej konstrukcji idealnym rozwiązaniem są wnętrza klasyczne czy te urządzone w stylu angielskim, rustykalnym bądź retro. Drzwi bezprzylgowe często znajdują zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach o stylu minimalistycznym, eklektycznym bądź industrialnym.

Nie można też zapomnieć o klamce, czyli najbardziej wyrazistym i ozdobnym elemencie całych drzwi. Większość klamek wykonywanych jest ze stali nierdzewnej, mosiądzu bądź stopu cynku z aluminium (lub aluminium i miedzią). Powierzchnia najczęściej pokrywana jest za pomocą niklu, chromu bądź lakieru. Na uwagę zasługuje też fakt, że istnieją różne sposoby wykończenia – do wyboru błyszczące, szczotkowane bądź satynowe. Niezwykle istotne jest też to, aby bardzo uważnie dobierać kolor klamki do drzwi. Poleca się posługiwanie próbnikiem oklein skrzydeł drzwiowych. Nie można też nie wspomnieć o zawiasach i okuciach – klamka po prostu musi do nich pasować. Jeżeli ktoś szuka drzwi przesuwnych, warto wiedzieć, że w skrzydłach tych drzwi nie dochodzi do montowania tradycyjnych klamek z długą rączką. Ważne – często stosuje się dyskretne uchwyty wpuszczane. W ten sposób powstaje jedna linia z frontem skrzydła. Ponadto zdarzają się też podchwyty. Uchwyty i podchwyty mogą mieć różne kształty i mogą zostać wykonane z przeróżnych materiałów.

Warto także pamiętać o tym, że kiedy coś jest niejasne, zawsze dobrze jest poradzić się kogoś zaufanego. Tyczy się to rzecz jasna wszystkiego – nie tylko klamek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *